AMATEM-TRSM UZMAN DENEYİMİ

Sosyal Hizmet ile lise yıllarında tanışmış bir eşit-ağırlık öğrencisi olarak etrafımda duyduğum “hukuk” söylemlerinin aksine ısrarla “sosyal hizmet” okumak istediğimi belirtmiştim… Ancak mesleği ne yazık ki bireylere daha ziyade maddi ve nakdi yardım sağlayan meslek kategorisinin dışında tutamıyordum. Zira hemen herkes o dönem (2010’lardan bahsediyorum) sosyal hizmet uzmanını; SYDV personeli yahut SHÇEK’de kurum bakımına çocuk alan personel olarak tanıyordu. Ancak ne zamanki Ankara Üniversitesi’nde işin ehli olanlardan dersler aldım mesleğe yaklaşımım o zaman değişmeye, dönüşmeye başladı. Mesleğimin Kaymakamlıklar ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı haricinde birçok kamu kurumunda kabul gördüğü gerçeğini öğrenmiş olmak mutlu kılmıştı beni.  

Mesleği seçmemde etkili olan kişisel yanımın ve bir SHU’yu güçlü kılanın “empati” duygusu olduğunu belirtmek isterim zira toplumun görmezden, duymazdan geldiği özel ve dezavantajlı grupların tarafımızca anlaşılıp desteklenmeye, kaynaklarla tanıştırılmaya ihtiyacı olduğu meslekte herkesçe bilinen bir gerçek. Özetle çeşitli büyükşehirlerde farklı sosyo-kültürel yapılardan gelen bireylerle hemhal olunca isteseniz de önyargıya kolay kolay kapılmıyorsunuz.  

Derler ki “Yönetmelikte yer almaz, vicdanlı insanlar yer alsın meslekte!” biraz nasıl desem kusurlu bir söylem zira profesyonelce yürütülmesi gereken bir meslek grubu olup da bireyin ihtiyaçlarının karşılanması kimsenin vicdanına bırakılmamalı, kimsenin önyargıları yahut aksine sempatileri üzerinden var olmamalı!… İnşa edilen meslek her ne şart ve koşul altında olursa olsun “İnsan onuruna ve haysiyetine yaraşır bir yaşamı hedeflemektedir.” Özetle üniversite yıllarında beynimize mıh diye çakılan bu söylem için hocalarımıza nasıl teşekkür etsem az olacaktır.

Alanda var olan yahut olması gereken bir meslek elemanı; eleştirel düşünebilmeyi, var olan kaynakları araştırıp hizmetleri ulaşılabilir kılmayı, ihtiyaçlar karşısında fırsat yaratabilmeyi ve bu doğrultuda girişken tavır sergileyebilmeyi, mağduriyetler karşısında ilk olarak kendi mesleğine yapılan haksızlıklardan başlayarak hak savunuculuğu yapabilmeyi ve bunu yapabilmesi için  de kendi yargılarından arındırılmış bir yaklaşımla empati kurarak bireye yahut gruplara yaklaşabilmeyi becerebilmelidir.

Mesleğin kimilerince avantaj kimilerince dezavantaj olarak atfedilen özelliği şüphesiz hizmet verdiği birey ve grup yelpazesinin çok çeşitli ve geniş olup maalesef ki bir alanda uzmanlaşmak yahut ihtisaslaşmanın lisans eğitimi sonrasına kalması olmaktadır. Zira; çocuk, kadın, yaşlı, engelli, işsiz, LgbtiQ+ vs. birbirinden farklı gruplara hizmet veren bireyin ihtisaslaşma sürecinin lisans eğitiminde başlaması gerektiği tartışması eminim ki halen akademideki tartışılır yapısını ve güncelliğini korumaktadır. Özetle meslek elemanı çalışmak istediği bölümü baz alarak kongrelere, toplantılara muhakkak katılmalı ve değişimleri, güncel olan her ne varsa takibini yapabilmeli. STK’lar ve politika üreten kesimlerle iş birliği halinde olmalı, işi gereği mevzuat bilgisini sürekli güncelleyebilmelidir.

Son olarak öğrencilik yıllarında “çocuk” alanında uzmanlaşmayı hedeflediğim yolda “ruh sağlığı” alanında başlangıç yapıp “tıbbi sosyal hizmet” üzerinden meslek hayatıma devam etmekteyim. İlk görev yerim bir “Ruh Sağlığı” hastanesi olup dal hastanesi olması sebebiyle ve bölgesel (birden fazla şehre) olarak çeşitli profildeki hastalara (danışanlara) hizmet vermesi adına mesleki doyum noktasında bendeki yeri hep ayrı olacaktır. Zira hastane bünyesinde; AMATEM, TRSM (toplum ruh sağlığı merkezi), yataklı yetişkin servisler ve Çim’i (kısa bir süre) bulundurmaktaydı. Bilindiği üzere yetkinliğimizi sağlık alanında kabullendirmek adına mücadele verdiğimiz aşikâr olmakla birlikte sağlık kuruluşları alanında ruh sağlını içeren dal hastaneleri tarafından meslek grubumuz tanınmaktadır. Ancak ne yazık ki yerine getirdiğimiz alan dışı angarya işlerle birlikte…

Hastaneler insan sirkülasyonunun çok yoğun olduğu yerler olmakla birlikte; şiddete uğrayan kadın, ihmal ve istismar mağduru çocuk ve kimsesiz yahut bakıma muhtaç engelli bireylere ulaşabileceğiniz, dokunabileceğiniz alanlar olarak karşınıza çıkmaktadır. Yanı sıra TRSM gibi rehabilitasyon çalışmaları ile ev ve iş yeri ziyaretleri ile bireyi dahil olduğu sistem içerisinde gözlemlemekte olup psikiyatristinden, hemşiresine, psikoloğuna ve çeşitli meslek elemanlarıyla Multidisipliner çalışma olanağı bulabilmektesiniz.

AMATEM servislerinde bağımlı hastalarla grup çalışması (drama, oyun vs.) yaparak yaşadıkları süreci anlamlandırmalarına destek olabilirsiniz. Yataklı servislere sıkça başvuran hasta yahut hasta yakınlarına hastalığa dair danışmanlık yapabilir, sahip oldukları haklar konusunda bilgilendirip kaynakları ulaşılabilir kılabilirsiniz. Kısacası ruh sağlığı alanında; ilgili alanın doktorlarından, müracaatçı (hasta), hasta yakınlarına, kırsalda mahalle muhtarından, kurumlarda çeşitli meslek elemanlarına (müdürü, amiri vs.) kolluk kuvvetlerinden (jandarma, emniyet) hizmet yürütücülerine (il müdürlükleri vs.) hemen her makamla haşır neşir olmayı deneyimleyeceksiniz… Mesleki bağlamda doyum sağlamakla birlikte “tükenmişlik sendromuyla” da baş etmeyi öğreneceksiniz yahut alandan kaçmak adına türlü yollar deneyeceksiniz. Şayet sorunlarla, stresle baş etme becerisine sahip bir profilden hayli uzaksanız…  

Son olarak “sosyal hizmet” mesleğine duyulan ihtiyaç zaman zaman dillendirilse de ne yazık ki hak ettiği değeri görmek adına hayli yol kat etmek zorundadır. Kamusal alanda her ne kadar kendisine kadro tahsis ettirse de özel kurumlarda kendine yer bulamamaktadır. Buna sebep beşerî, sosyal bilimler kapsamında değerlendirilip fenni bilimlerdeki kadar kendince görünür, nesnel bir çıktıya sahip olmamasından kaynaklı mı yoksa kurumlarda reklam yahut mali girdi sağlayacak bir alan olmaktan çok uzak olmasından mı kaynaklı kafa kurcalamaktadır. Zira maddi-manevi yoksul ve yoksun gruplara hizmet veren bir alanın devlete olsa olsa girdisi değil ancak çıktısı olabilir. Bunun kabulü ve mesleğimizin hak ettiği değeri gördüğü en kısa yarınlara…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: