SEN YOKSAN O YOK’SUL

   Selamlar değerli okuyucu, şimdi yüzyılların önde gelen sorunlarından biri olan “yoksulluk” hakkında değerlendirmeler yapacağız. Yoksulluğu kelime literatüründe ele alacak olursak birden çok tanımlarla betimleyebiliriz. Bu tanımlara baktığımız zaman insanların yaşanmışlığından meydana gelerek bizlere ulaşmış kavramlarla karşılaşmaktayız. Sahi yoksulluk denildiği zaman akla ilk neden insan gelir? Yoksulluğu dibine kadar yaşayarak, etkilenen varlık olduğu için mi yoksa yoksulluğun bir diğer etkenini insan var ettiği için mi? Evet tam olarak konu buradan itibaren başlıyor. Yoksulluğun var olma sebebi, neden bu kadar arttığı ve önünün bir türlü alınamaması.

   İnsanın başrolü olduğu bu sosyal sorunda, rollerimizden bağımsızca yaşayarak asıl beklentiyi somut kavramlara atıf yapmaktayız. En basitinden günlük hayatımızda muhtaç olan birisini gördüğümüzde sadece üzülerek “Allah yardımcısı olsun” demekle kalarak. Neden biz o yardımın başrolünde olamadan konuyu direkt olarak sonuca bağlıyoruz? Ya da neden başrolü olmamız gereken olayları tam anlamıyla ramazan ayında yerine getirerek sonrası için aynı istikrarı sağlayamıyoruz? Şöyle bir düşündüm de bir ailenin haftalık mutfak ihtiyacını anca gidermeye yeten ramazan kolileri bize vicdanen nasıl bu kadar uzun yetebiliyor?  Veyahut son zamanlarda artan ihtiyaçlı insan sayısı nedeniyle mi bu durumu normalleştirip görmezden gelebiliyoruz? Durumu normalleştiren muhtaç insan sayısının artması mı yoksa bizim görmezden gelmeyi yeni bir rol edinmiş olmamız mı? Tam da bunlar akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Bunları sorgularken aklımda toplumsal değerlerimizi yitirdiğimiz kanısı yer alıyor. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” cümlesi sadece laftan ibaret bir söylenti oluyor ve yoksulların görünmezliği git gide artıyor. Tam da bu düşünceler üzerine geçtiğimiz günlerde sosyal medyada karşıma bir görsel çıktı. Sokak sanatçısı olan Kevin Lee’yi bilir misiniz? Yaptığı farkındalık çalışmasında “yoksulluğun görünmezliğini” ele alarak bunu görsele döken sanatçımız, bir görselle pek çok şeyi anlatarak günümüzdeki asıl sorunu ele almakta. Belki de tek sorunumuz görememektir, görmeyi bilememek ya da görebildiğimizi zannetmek. Oysa görmeyi bildiğimizde nelerin değişeceğini bir düşünseydik çoğu etkeni değiştiriyor olabilirdik.

Öncelikle yoksulluğun günümüzde neden olduğu etkenleri ele alarak neleri değiştirebiliyor olacağımıza değinelim. Bunlardan başta geleni psikososyal sorunlar ve zihinsel gelişmeyi olumsuz etkilemesidir. Aile içi sorunlara neden olarak parçalanmaların zeminini oluşturur. Sağlıksız oluşan bir zemin ise aile içi şiddete, suç işlemeye ve suçluluk oranlarının artmasına neden olur. Yoksulluk başlı başına eğitim olanaklarının kısıtlanarak eğitimden uzak kalıp eğitimsizliğe yol açmaktadır. Özellikle gelişim ve ergenlik çağındaki çocuklar için eğitim olanaklarının sağlanamaması ve çocuk işçiliğine maruz kalmaları suçluluk oranlarını etkilemektedir. Özetleyecek olursak yoksulluk toplum için belli başlı bir sosyal sorundur. Bu sosyal sorunların üstesinden sadece sosyal belediyecilik kavramıyla değil birlikte bir bütün olarak gelebiliriz. Unutmayalım ki bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.

Demek şu ki dezavantajlı grupların güçlendirilmesi ve tekrardan hayata kazandırılmasındaki başrol insandır. Biz insan olarak üzerimize düşen görevi ne kadar yaparsak var olan düzeni o kadar iyileştiririz. Yoksulluk, kanayan bir yaradır insanoğlunda. Kanadıkça zayıf düşürür, halsizleştirir. Kiminin merhem aramaya mecali yoktur kiminin istemeye yüzü, Kiminin ise duyulmayan çığlıkları, görülmeyen hali deşer en çok yarasını. Yoksulluk, bulunamayan bir merhemden daha fazlasıdır çoğu zaman. Barınamadığın koca şehir sadece yaşamayı değil varlığını da unutturur insana.

HÜMEYRA ÇAKMAK

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMET

SEN YOKSAN O YOK’SUL” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: