KADIN MERKEZİ UZMAN DENEYİMİ

ZEHRA ANLİ

SOSYAL HİZMET UZMANI – AİLE DANIŞMANI

 1. Deneyiminizi aktaracağınız kurum nedir? Bu kurumdaki deneyimleriniz nelerdir ve hangi yöntem ve teknikleri kullandınız? Kurum içerisinde Sosyal Hizmet mesleğine doyum sağlayabildiniz mi? Öğrencilere önerileriniz nelerdir? Merhaba öncelikle sosyal hizmete gönül vermiş mesleğini ileriki süreçlerde layıkıyla yerine getirecek tüm arkadaşlara selamlar! Ben 2019 haziran mezunuyum mezun olduktan 7 ay sonra Kars Belediyesinden Gelen teklif üzerine kadın dayanışma merkezi ve toplumsal dayanışma mağazasında il sorumlusu olarak 8 ay görev yaptım. Bire bir insanlarla iletişim halindeydim. Her zaman gerçi hala da öyle bire bir temas halindeyim. Şu an ise Kars KAMER il temsilciliğinde çalışıyorum. Sosyal hizmet mesleğinin bence odak noktası olan birey ve grup çalışmaları ile çalışmalarımızı yürütmekteyim. İnsan biriciktir. Vakaları birbirinden ayırmak ve bireyi yargılamamak en çok dikkat ettiğim durumların başında gelmektedir. Kurum içerisinde sosyal hizmet açısından bence hiçbir kurumda tam doyum sağlanması imkansızdır. Bence tam doyun gelen tüm müracaatçılara yardımcı olmak eğer her birine yardımcı olamıyorsan çaresiz gözlerle sana bakmaya devam ediyorsa yaptığın planda işe yaramıyor demektir. Öğrencilere önerim kesinlikle biz kahraman değiliz bir bireye katkı sağlamak her bireyin biricik olduğunu unutmadan çalışması gereken meslek elemanlarıyız. Ayrıca STK’lar ile kendinizi mutlaka geliştirin. Devlette staj yapmak pek bir şey değil. Son olarak maalesef sosyal hizmeti kapsayan tüm konularda bilgi sahibi olmanız gerek. Sorarak araştırarak çalışın
 2. Sosyal Hizmet ile tanışmanız nasıl başladı? Sosyal Hizmet felsefeniz nedir? “Yönetmelikte yer almaz vicdanlı insanlar yer alsın” diye sizce bu meslekte vicdan neresinde ve yer alması gereken bireylerin özellikleri neler olmalıdır? Ben liseden çocuk gelişimi mezunuyum ve sosyal hizmetin bölüm içi tercihimiz olduğunu son sınıfta öğrendim. Bir öğretmenimiz bahsetti dürüst olayım kolay atandığı için tercih ettim. Sonra puanlar artınca da gitme şansım vardı fakat mesleğimi sevdim pişman değilim yine olsa yine sosyal hizmet okurdum. Sosyal hizmet felsefem meslek etiğinden asla çıkmadan olayları kişiselleştirmeden çözüme kavuşturmak. Gelen vakaları hayatına yansıtırsan sen diye bir şey kalmaz senin biricikliğin devam edecek ki insanlara biricik olduğunu hatırlatmayı bilesin. Vicdan meselesine benim mesleğimin ilk 3 ayında kapıldım fakat vicdan yapmanız vakadan çıkmanızı zorlaştırıyor ve bu durumda diğer bireylere desteği geciktiriyor. Mesleğini belirtilen kurallar çerçevesinde yap vicdan değil bizim işimiz doğru karar vermemizi engelliyor. Çok zor durumda olan birini görürsün fiziksel olarak yardımcı olursun bakarsın 3 maaşı olan biri çöpten almaya istemeye alışmış benim işimde vicdana yer yok insanlara nasıl katkı sağlarım bu daha önemli bence.
 3. Sosyal Hizmet Uzmanlarının alması gereken eğitimler nelerdir? Bu meslekte farklılık kılmak için neler yapılması gerekir? Kadın, çocuk, mülteci alanında kesinlikle her şeyi bilmemiz gerek, aile danışmanlığı ve çocuk gelişim aşamalarına da halim olmamız gerek ayrıca önüne gelen her eğitimi almak yerine iyi bir yerden proje yazma eğitimi alır ve bunu uygulamaya koyarsa kariyerinde hiç beklenmedik yerlere gelebilir. Çünkü biz toplumun sorunlarına en çok hâkim olan meslek elemanlarıyız. İşaret dili, montessori, mülteci hukuku mesleğimiz için önemli etkenlerdir. Ayrıca mutlaka belli konular üzerine yazılmış tez makaleleri okuyarak kısa olsa bir konu hakkında kendi fikrini makalelestirmek şart ki senin mesleki düşüncen otursun. Ben okurdum sonra o konular üzerinde kendi fikirlerimi yazardım notlarım hala durur. Ayrıca şu an terapi üzerinde geliştirmek isteyen arkadaşlar varsa EMDR eğitimi alabilirler.
 4. 21. yüzyıldaki sosyal hizmet uzmanlarının çalışma koşulları yeterli midir? Sosyal Hizmet ‘in uygulamalı bir bilim olması ve bilgi-beceri-değer saç ayaklarına dayanarak Sosyal Hizmet AÖF eğitimine bakış açınız nedir?
  1. Hayır koşullarımız, ücretlerimiz ve yıpranma paylarımız yeterli değiller çünkü çok fazla bireysel konu ile iç içeyiz ve karşılığı hiç. Bu konuyu içim rahat dua alıyorum diye ben geçiştirmem geçiştiren meslektaşlarımı da kınıyorum dürüst olmak gerekirse.
  2. AÖF tamamen boş ve para kazanmak üzerine bir sistem meslektaşım olarak görmüyorum hiçbir AÖF’lüyü. Kendileri çalıp parayla oynuyorlar.
 5. Tarım toplumu<sanayi toplumu<dijital toplum değişimlerine kadar birçok toplumsal değişiklik ile beraber sosyal sorunlar gündeme gelmiştir. Pandemi sonrasında sosyal sorunlarda artış veya azalış olur mu, olursa neler olur? Sosyal çalışma bu değişikliklerin neresinde olur? Sosyal Hizmet ihtiyaç artacak mıdır?
  1. Bunu hep söyledim pandeminin Çin de yayılmaya başladığı süreden itibaren küresel bir kriz olacak ve sosyal hizmet alanı müthiş bir patlak verecek çünkü ekonomi kötü geçim zor şöyle düşünün 2. Dünya savaşından sonra psikoloji gibi 4 yıllık savaş psikolojiye nasıl değer kattı. Covid-19 ise tahminimce 3 yıl sürecek doğru politikalar üretilirse eğer mesleğimize ve shu’lara müthiş bir ihtiyaç olacak

Sosyal hizmet bence her yerde olacak çünkü aşırı iyi durumlarda iyinin kötüsü için aşırı kötü durumlarda ise kötünün kötüsünü bulmak şart.

Sevgili meslektaşlarım ve öğrenci arkadaşlarım hayal kurmaktan asla vazgeçmeyim. Bir gün her şey çok güzel olacak.

                                                      

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: