Staj Deneyimleri – 4

ELAZIĞ ADALET SARAYI STAJI

            Merhaba ben İrem Sür. Fırat Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Sizlere yaklaşık 6 haftadır Elazığ Adalet Sarayında yapmış olduğum stajdan bahsedeceğim.

            Uygulama dersimiz pandemi süreci yüzünden gerek okul, gerek kurumlar yüzünden çoğu kişi tarafından verimli bir süreç olarak geçmedi. Bu sosyal hizmet mesleği için üzücü bir durum haline geldi.

            Sizlere şu ana kadar Adliyede öğrendiğim ve uyguladığım çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Adliye 450 personeli içinde barındırmaktadır. Bizim bulunduğumuz birimde ise yani ADM (Adli Destek Müdürlüğü) de 3 pedagog, 3 psikolog ve 1 tane de sosyal hizmet uzmanı görev yapmaktadır. Ben 7 uzmanla birlikte çalışıyorum çünkü hemen hemen hepsi sosyal hizmet uzmanıyla aynı görevi yapmakta. Bu da ADM’ye benim bakış açımda en büyük eleştiriyi getirmektedir. Çünkü bütün uzmanlar SİR yazıyor, ev ziyaretine gidiyor. Bunlara bakacak olursak bunlar tamamen sosyal hizmet uzmanının görev alanı. Mesleki tatmin olarak sosyal hizmet uzmanı Adliyede doyum alabilmekte fakat diğer meslek elemanları için aynı şeyi söyleyemiyorum.

            Adliyede ‘Adli Destek Müdürlüğü’ ne yapar? Burada Aile ve Çocuk Mahkemeleriyle çalışıyoruz. Bu mahkemeler suça sürüklenen çocuk, boşanma davası açan aileler, velayet davaları ve 18 yaşından küçük çocukların cinsel istismar davalarıyla ilgileniyoruz. Öncelikle uzmanlara dosyalar geliyor. Dosyayı inceliyoruz, hakim bizden SİR istiyor ve bu raporu yazabilmek için de gelecek kişiye/kişilere görüşmek için randevu veriyoruz. Suça sürüklenen çocuklar da bu durum bazen korku teşkil edebiliyor bu yüzden onlara ulaşmakta bazen güçlük çekebiliyoruz. Boşanma ve velayet davalarında da eşleri mutlaka ayrı gün veya ayrı saatlerde çağırıyoruz. Bunun nedeni ise burada birbirlerini gördüklerinde oluşabilecek kavgaları önlemektir. Velayet davalarında ise çocuğu ya annesiyle ya da babasıyla beraber çağırıyoruz. Görüşmede çocuklar her şeyi duymasın ve ebeveynlerinden etkilenmesin diye de mutlaka anne veya babayla ayrı, çocukla ayrı görüşüyoruz. Küçük yaştaki çocuklarla bu görüşme biraz daha sohbet havasında geçerken yaşı 12 ve üstü olan çocuklarda olayları daha detaylı sorabiliyoruz.

            Hakimler bazı davalarda uzman talep edebiliyor. Bunun nedeni de çocukla mahkeme öncesi görüşme yaparak duygu durumunu anlamak, mahkemeye neden geldiğini anlamak ona anlatmak, mahkemeye çıkınca çocuk daha rahat ve güvende olsun diye de çocuğun yanında durmak amacıyla mahkemeye de çıkıyoruz. Davalı ve davacılar dinlenildikten sonra da en son çocuğun dediklerine itibar edilmeli mi diye uzmanın görüşü alınıyor ve mahkeme karar verip sona eriyor. Bende mahkemede izleyici kısmında bu süreci takip ediyorum.

            Gelen müracaatçı tipinden bahsetmek istiyorum. Elazığ da genellikle suça sürüklenen çocuklar hırsızlık, kavga, kişisel bilgileri paylaşma gibi suçlarla yanımıza geliyorlar. Boşanma davalarında en çok gözlemlediğimiz ise aldatma, kumar, alkol gibi bağımlılıklar, şiddet(özellikle de psikolojik şiddet, ben bunun fiziksel şiddetten daha kötü bir boyutta olduğunu gözlemledim)  gibi çözüm bulamadıkları ayrılıklardan dolayı boşanmaya başvurduklarını görüyoruz. Velayet davalarında ise görüşme yaptığımızda 12 yaş ve altında çocuğun beyanını çok fazla karar verebilmek adına mantıklı bulmuyoruz fakat genelde çocuklarda annede velayeti istiyorsa velayeti anneye veriyoruz. 12 yaş ve üstü çocukların eğer şartlar sağlıyorsa istedikleri ebeveyne veriyoruz. Velayet davalarından ayrı olarak kişisel ilişkinin sürdürülmesi de var. Kişisel ilişki de velayet 1 kişi de olduktan sonra diğer ebeveynle de ayın belirli günlerinde çocuk kişisel ilişki sürdürüyor. Eğer anne veya babada kişisel ilişki kurmakta çocuk zarar görüyorsa yine görüşme ve raporla mahkemeye kişisel ilişkinin kaldırılmasına dair rapor sunarak kişisel ilişkiyi de kaldırabiliyoruz.

            Velayet davalarında çocuğun velayeti için ev ziyaretlerine de gidiyoruz. Ev ziyaretlerindeki amacımız çocuğun yüksek yararı için velayetini alacak kişinin ev ortamı çocuğun ihtiyaçlarını ne düzeyde karşılayabilecek onu gözlemliyoruz. Genelde evin tümünü gezmekle beraber özellikle çocuğun kaldığı veya kalacağı odayı daha çok inceliyoruz. Bazen de ebeveynler çocukları Adliyeden olumsuz etkilenmesinler diye Adliyeye getirmiyorlar. Raporlar için çocuğun da görüşü bizim için önemli olduğu için çocukla görüşmek adına ev ziyaretine gidiyoruz.

            AGO(Adli Görüşme Odası) da ise cinsel istismar dosyaları için o odaları kullanıyoruz. AGO Adliye de yeni bir sistem. Cinsel istismara uğramış çocuklar hem mahkeme ortamından olumsuz etkilenmesin diye hem de istismara uğratan kişiyle tekrar karşı karşıya gelmesin diye oluşturulmuş odalardır. 3 tane AGO var. 1 tanesi AGO Bekleme Odası, orada görüşme öncesi eğer yakınları varsa orada bekleyebiliyorlar. 1 tane oda görüşme yapabilmek için. Bu odada 2 tane karşılıklı koltuk var. Uzman ve çocuk karşılıklı oturuyor. Hem uzmanı hem de çocuğu görebilen 2 kamera var. Bu kameralar mahkeme ve yan odada izleyen uzmanlar tarafından görünüyor. Görüşme yapan uzmanın kulağında kulaklık bulunuyor. Bu kulaklıkla duydukları hakim sormak istediği soruları soruyor, uzman da çocuğa göre bu soruları soruyor. Yan odada da biz televizyondan mahkemeyi, çocuğu ve uzmanı görüp dinleyebiliyoruz. Davalı ise Ağır Ceza Mahkemesinde bulunuyor. En son çocukla görüşme bittikten sonra kameralar, sesler kapanıyor ve bizim görüşmemiz sona eriyor.

            6 haftada Adliyede her türlü vakayı gördüm, bir sürü tecrübe edindim ve SİR yazmak konusunda da çalışma hayatına başlamadan her detayını öğrenebildim. Burada uzmanların bana çok faydası oldu, çok şey öğrettiler. Staj yapacak olan arkadaşlara Adliyede staj yapmalarını kesinlikle öneririm. Çok fazla bilgi, iş, tecrübe barındırıyor. Hukuk hakkında, adaletin işleyişi hakkında da alanımıza dair bilgi ediniliyor. Benim için çok verimli ve güzel bir staj deneyimi oluyor. Umarım size anlattığım bilgilerde faydalı olur ve farkındalık yaratır. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Herkese meslek hayatında başarılar diliyorum. 

İREM SÜR – FIRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: