RALPH’I KURTAR! AMA NASIL?

Birkaç gündür sosyal medyada hepimizin gördüğü kısa animasyondan bahsetmek istiyorum. ‘’Save Ralph’’ Ralph adındaki bir tavşanın kozmetik ürünlerini test aşamasındaki maruz kaldığı deneyleri ve onda bıraktığı acımasız izleri gözler önüne seren bir animasyon. Ralph’dan bahsederken ‘’deney tavşanı’’ kavramını bilerek kullanmadım çünkü bazı kavramlar literatürümüze girerek bu işleri normalleştiriyor. Deney hayvanı yoktur, deneye maruz kalan hayvan vardır. Animasyonu incelemeye başlamadan önce ufak ilk adım olarak dilimizdeki yanlışı düzeltmek istedim.

Animasyonda özellikle de kozmetik ürünlerin satışa sunulmadan önceki deney süreci anlatılıyor. ‘’Hiçbir canlı başka bir canlının keyfi uğruna zarar görmemelidir’’ sloganıyla yola çıkarak bu sektörün acımasız tarafını bizlere göstermeyi hedefliyor. Üzülerek söylüyorum ki animasyonda gördüklerimiz gerçeğin sansürlenmiş hali. Animasyonumuzdaki Ralph adındaki tavşan gibi birçok canlı insan deneylerinde acımasız işkenceye maruz kalıyorlar. Aslında bu işkence gündeme geldiğinde bizim payımıza düşen videoyu hikâyelerimize alıp, hashtaghlar eklemek değil. Tabiki kolektif bilinç yaratmak adına bu da güzel bir adım ama etkili değil. Öncelikle hayvanlara yapılan deneylerin son bulması için yapılan birçok kampanyaya imza atarak destek olabilir, hayvan deneyleri yapan firmalardan ürün almayarak onları boykot edebilirsiniz. Sadece ‘’keyfi’’ nitelendirdiğimiz makyaj sektörü değil de deodorant gibi bakım ihtiyaçlarında da deneyler söz konusu olduğundan ‘’ben ne yapacağım?’’ diye düşünebilirsiniz. Bunun için de çok basit bir çözüm var; Cruelty Free (hayvan deneyi yapmayan) markalardan alışveriş yapmak. Nedir bu Cruelty free dediğinizi duyar gibiyim! Cruelty free markalar, hayvanlar üzerinde deney yapmayan, ürünün yapım aşamasında herhangi bir canlıya zarar vermeyen markaların kullandığı bir etikettir. Bu logoyu alabilmek için ciddi test aşamalarından geçerler ve güven verdikleri gibi herhangi bir canlıya zarar vermiyorlarsa bu logoyu alabilirler. Bu markalara internetten ufak bir araştırmayla kolayca erişebilirsiniz. Öte yandan alışveriş yaparken aldığınız ürünün arkasında bir tavşan simgesi, cruelty free veya vegan yazısı görürseniz içiniz rahat bir şekilde ürünü alabilirsiniz. Burada vegan kavramını görünce çoğunuzun ön yargılı yaklaştığını biliyorum. Aslında veganlık, hayvansal ürünleri tüketmeyi, hayvansal gıdaları yemeyi reddetmektir. Cruelty free ürünleri kullanmanın altında yatan sebeple vegan olmanın altında yatan sebep hiçbir canlıya zarar gelmemesidir.

Animasyonla ilgili yapılan çoğu paylaşımın popülerliğe dayandığını, bazılarının boş farkındalık olduğunun farkındayım. Animasyonu izleyip, üzüldükten sonra hayvan deneyi yapan ürünler kullanmaya devam ederseniz kadına şiddet haberlerini öfkeyle paylaşıp, çevresine şiddet uygulayan bireyden farkınız kalmaz.

Umuyorum ki acıyı görenlerden değil hissedenlerden olursunuz. Çünkü biliyorum ki bu hissiyat dünyayı güzelleştirecek. Çünkü biliyorum ki bu dünya ‘’benim bırakmamla bir şey değişmez ki’’ diyenlerin atacağı adımla yaşanabilir hale gelecek. Ralph gibi birçok deneye maruz kalan hayvanı kurtarmak dileğiyle…

BURCU ALEYNA ASLAN – SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: