EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ UZMAN DENEYİMİ

Sosyal Hizmet’in yol göstericilik esasına dayanarak siz değerli uzman hocalarımızın ışığında yürümek biz öğrenciler için sonu gelmez bir ilham kaynağıdır. Bu yüzden sizlerden alana değer katmak amacıyla deneyimlerinize ihtiyacımız var.

 1. Deneyiminizi aktaracağınız kurum nedir? Bu kurumdaki deneyimleriniz nelerdir ve hangi yöntem ve teknikleri kullandınız? Kurum içerisinde Sosyal Hizmet mesleğine doyum sağlayabildiniz mi? Öğrencilere önerileriniz nelerdir?
  a) Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  b) Hasta Hakları Birim personeli olarak görev yapmaktayım. Çözüm odaklı müdahale yaklaşımı ile küçük çaplı sorunlara yerinde çözümler üretmekteyim. Krize müdahale yaklaşımı ile kriz anlarında (Pandemi, Kaza, Ölüm ve Kimsesiz Kalma vb.) psiko- sosyal destek hizmetleri sunmaktayım.
  Yukarıda bahsettiğim yöntemleri; arabuluculuk, bağlantı kuruculuk, savunuculuk ve danışmanlık gibi roller çerçevesinde yerine getirmekteyim.
  c) Mesleki doyumum daha önce görev aldığım sosyal hizmet merkezi engelli- yaşlı hizmetleri biriminde çalıştığım döneme göre düşük seviyededir.
  d) Mesleği hangi alanda yapmak isterlerse istesinler sosyal hizmet öğrencilerine tavsiyem; iletişim becerilerini, yazı dillerini ve pratik sorun çözme becerilerini geliştirsinler. Duygusal karar alma eğiliminden ve yargıda bulunmaktan uzak durarak eleştirel düşünce yöntemi ile mevcut olayları ve durumları değerlendirsinler.
 2. Sosyal Hizmet ile tanışmanız nasıl başladı? Sosyal Hizmet felsefeniz nedir? “Yönetmelikte yer almaz vicdanlı insanlar yer alsın” diye sizce bu meslekte vicdan neresinde ve yer alması gereken bireylerin özellikleri neler olmalıdır?
  a) Bir yakınımın tavsiyesi üzerine bu mesleği seçtim.
  b) Bütün müracaatçılarıma yasal mevzuat çerçevesinde hak temelli hizmet sunmaktayım.
  c) Sadece bu meslek özelinde değil hayatın her alanında vicdan sahibi olmak, insani bir zarurettir.
 3. Sosyal Hizmet Uzmanlarının alması gereken eğitimler nelerdir? Bu meslekte farklılık kılmak için neler yapılması gerekir?
  a) Çalışılacak kurumlarda hizmet içi eğitimler verilmekte olup bu eğitimlere katılım sağlamakta yarar olduğunu düşünüyorum. Bireysel olarak yabancı dil, psikodrama ve bilgisayar programları üzerine alınacak eğitimlerin, çalışma hayatında kolaylık sağlayacağını belirtmekte fayda var.
  b) Mesleki sınırların bilinmesinin, çalışma hayatında alan ihlallerinin önlenmesi ve mesleki saygınlık açısından önemli bir durum olduğunu düşünüyorum. Sosyal hizmet uzmanları; meslek hayatları boyunca uygulamaya ilişkin gelişmeleri, ilgili mevzuatı ve akademik yayınları takip ederek çağın gerisinde kalmamalıdır.
 4. yüzyıldaki sosyal hizmet uzmanlarının çalışma koşulları yeterli midir? Sosyal Hizmet’in uygulamalı bir bilim olması ve bilgi-beceri-değer saç ayaklarına dayanarak Sosyal Hizmet AÖF eğitimine bakış açınız nedir?
  a) Ülkemiz özelinde değerlendirme yapmak gerekirse; sosyal hizmet ve sosyal yardımlara yönelik hazineden bütçeye ayrılan kaynağın yeterli olmaması, sahada görev yapan sosyal hizmet uzmanlarını etkin bir şekilde çalışmaktan alı koymakla birlikte sunulan hizmetin kalitesini ve verimliliğini de düşürmektedir. Ücret, özlük hakları ve meslek tanımına ilişkin var olan farklı uygulamalar, aynı mesleği icra eden fakat farklı statüde tanımlanan sosyal hizmet uzmanlarının, verimli bir şekilde çalışmalarını engellemekte ve iş doyumunu düşürmektedir.
  b) Sosyal hizmet eğitimi; AÖF’ le birlikte staj ve kişisel gelişim imkanlarının kısıtlı olduğu, kent özelliği taşımayan küçük şehirlerde örgün öğretim dahi olsa verilmemelidir.
 5. Tarım toplumu<sanayi toplumu<dijital toplum değişimlerine kadar birçok toplumsal değişiklik ile beraber sosyal sorunlar gündeme gelmiştir. Pandemi sonrasında sosyal sorunlarda artış veya azalış olur mu, olursa neler olur? Sosyal çalışma bu değişikliklerin neresinde olur? Sosyal Hizmet ihtiyaç artacak mıdır?
  a) Sosyal sorunların küresel düzeyde artış olacağını düşünüyorum. Özellikle ekonomik daralma sonrasında işsizlik ve yoksulluk düzeylerinde artışların, uzaktan eğitim modeliyle eğitimde fırsat eşitsizliğinin, aşı ve tıbbi malzemelerin temininde yaşanacak sıkıntılar ile sağlık hizmetlerine erişimin ve karantina sürecinde toplumların kısıtlanması ve COVİD 19’ a bağlı yakınların kaybedilmesi sonucunda bireylerde ruhsal sorunların meydana geleceği aşikardır.
  b) Dezavantajlı insanların asgari düzeyde yaşam standartlarına ulaşabilmesi için sosyal çalışma, pandemi gibi kriz süreçlerinde önemli ölçüde gereksinim duyulan hizmetlerden biri haline gelmektedir. Psiko- sosyal gereksinimler yapılacak etkili sosyal hizmet müdahaleleri ile karşılanacaktır.
  c) Bu süreçte sosyal hizmete ve bu hizmetleri gerçekleştiren sosyal hizmet uzmanlarına olan ihtiyaç, normal zamanlarda olduğundan çok daha fazladır.

MURAT YURDDAŞER – SOSYAL HİZMET UZMANI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: