Staj Deneyimleri – 3

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ( SYDV)

Merhaba ben Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü 3. Sınıf öğrencisi Mehmet Devran AKYOL. Denizli ilinin Çameli ilçesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yapmış olduğum zorunlu staj tecrübemi, kazanımlarımı ve deneyimlerini anlatacağım. Üç aylık bir süre ile Çameli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında staj yaptım. Öncelikli olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hakkında konuşmak istiyorum. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardıma muhtaç insanlara destek olmak için onlara ayni ve nakdi yardımlar sunmak amacıyla çalışmalarını sürdüren bir kurumdur. Yardıma muhtaç duyan herkesin başvurabileceği ve yardım alabileceği bir kurum olarak ifade edebilmekteyim. Ben kurumda staj sürem boyunca yardıma muhtaç duyan ve kurumumuza başvuran insanlar için onlar adına yardım dosyaları açtım ve yardım dosyalarını düzenledim. Bunun yanında kurumumuza destek için başvuruda bulunan insanların gerçekten bu yardımlara ihtiyaç duyup duymadıklarını öğrenmek ve gerçekten yardıma muhtaç duyuyorlarsa onlar için rapor hazırlamak amacıyla ev denetlemelerine katıldım. Kurumumuza başvuran insanların evlerine ve bulundukları yerleşim alanlarına ziyaretler ederek gerçekten yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarını denetleyip gözlemledim ve raporları bu şekilde kurumumuzda çalışan diğer çalışmacılar ile birlikte düzenledik. Yardıma muhtaç duyan insanlar için de ayni (yakacak, gıda, eğitim materyalleri) ve maddi yardımların onlara ulaştırılması için çalışmalara katıldım. Özellikle ayni yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak açısından saha çalışmalarına katıldım. Yakacak yardımında bulunan yardıma muhtaç insanların evlerine yakacak yardımlarını ulaştırma içerisinde görev aldım. Bunlar dışında genel olarak kurum içerisinde yardıma muhtaç insanlar için dosya açma, dosyaları denetleme ve dosyaları inceleme işleri içerisinde yer aldım.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı  ben haricinde görev yapan bir kurum müdürü ve üç kurum çalışanlarından oluşmaktaydı. Kurum içerisinde bütün kurum çalışanlarının bana yardımda bulunduğunu ve çalışmalarda destek olduklarını belirtmeliyim.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yapmış olduğum staj tecrübemin bana meslek hayatım açısından pek çok şeyler kattığını söyleyebilirim. Çünkü kurum içerisinde yardıma muhtaç duyan insanlar ile karşılaşmak, onların durumları hakkında değerlendirmeler yapmak, evlerine denetime gitmek ve onların durumlarını incelemenin bana pek çok kattığını söyleyebilirim. Meslek hayatıma belki de ilk adımlarımın bu şekilde somut bir hal aldığını ifade edebilirim.

Sosyal hizmet mesleğinin çok kutsal bir meslek olduğunu, ve bu meslek içerisinde yer alan çalışanların işlerinin kolay olmasa da insanlara umut olduklarını ifade etmek istiyorum. Çünkü Sosyal Hizmet Çalışanları toplum tarafından görülmeyen, değersizleştirilen, yardıma muhtaç insanlar için mücadele eden bir meslek grubudur. Yardıma muhtaç insanlara umut olan, onlara en iyi şekilde kendi yaşamları için mücadele etmeyi öğreten ve destek vermeyi amaçlayan bir meslek grubu içerisinde yer aldığım için çok mutluyum ve bu meslek gurubu içerisinde yer aldığım için gurur duyuyorum. Sizlere ifade edebileceğim son şey sosyal hizmet uygulamalarının yaşamımızın her noktasında yer almasını temenni ettiğim olacaktır. Yaşamın her alanında toplumdan uzaklaşan, yardıma gerçekten ihtiyaç duyan insanlar için onlara umut olmak ve onları en işlevsel hale getirmek için mücadelemize devam etmeliyiz.

Deneyimlerimi ve düşüncelerimi sizlerle paylaştığım için mutluluk duyuyorum.

MEHMET DEVRAN AKYOL – SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 3. SINIF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: