İLÇE DEVLET HASTANESİ DENEYİMİ

 1. Deneyiminizi aktaracağınız kurum nedir? Bu kurumdaki deneyimleriniz nelerdir ve hangi yöntem ve teknikleri kullandınız? Kurum içerisinde Sosyal Hizmet mesleğine doyum sağlayabildiniz mi? Öğrencilere önerileriniz nelerdir?
  2019 Haziran ayında mezun oldum. Lisans öğrenimimin son döneminde staj yaptığım İlçe Devlet Hastanesine mezun olduktan 3 ay sonra atandım. Tıbbi Sosyal Hizmetin birçok biriminde görev yaptım.
  Öncelikle Hasta haklarında görev aldığım sürece müracaatçıların sorunlarını yerinde çözme tekniğiyle çözdüm. Müracaatçıların haklarını savunuculuk rolü bünyesinde savunmaya çalışmaktayım.
  Hastanelerde asıl görev yaptığımız birim olan Tıbbi Sosyal Hizmet biriminde adölesan gebelik, engelliler, 18 yaş altı doğum, ihmal, istismar ve psikiyatri hastalarıyla görüşme gerçekleştirdim. Genel olarak dezavantajlı gruplar olarak da adlandırabileceğimiz gruplar içerisinde çalışırken beni en çok zorlayan grup çocuklar olmuştur. Duygularımıza yenik düşmememiz gereken bir meslek grubuyuz ve çelik gibi duygulara ihtiyacımız var.
  – Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde psikiyatrik rahatsızlığı bulunan bireylerle ve aileleriyle görüşme gerçekleştirerek, bu bireylerin sosyalleşme sürecine çeşitli etkinliklerle ve projelerle katkıda bulundum. Merkeze gelip giden bireylerle bireysel görüşme ve grup görüşmeleri gerçekleştirerek sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktayım.
  – Krize Müdahale Biriminde Aile içi şiddet ve Suicide (intihar) girişimi vakalarıyla görüşme ve terapi uygulamaktayım. Acil bünyesinde olan bu birime başvurular neticesinde müracaatçı ile görüşülüp öncelikle psikiyatri polikliniğine yönlendirme sağlanmaktadır.
  – Son olarak Denetimli Serbestlik biriminde ise madde bağımlılığı olan bireylere ‘SAMBA’ eğitimi verilmektedir. Burada uzman bir eğitici rolündedir.
  – Bunun haricinde Çalışan Hakları, psiko-sosyal destek ve pandemi sürecinde filyasyon ekibinde de görev aldım. Diyeceksiniz ki bu kadar kısa sürede bu kadar birimde görev yapması imkansız, sallıyor bu. Arkadaşlar nüfus olarak biraz büyük bir ilçede (150.000) görev yapmaktayım ve tek bir hastane var ilçede ister istemez aynı anda birçok birimde görev almak ve takibini sağlamak zorundayım. Sosyal Hizmetin tıbbi boyutunda çeşitli vakaları görme imkânım oldu ve mesleki doyumu çok fazlasıyla tattım diyebilirim fakat yer yer eksiklerimin olduğumu gördüm. Tıbbi Sosyal hizmet alanında çalışacak değerli meslektaşlarım görüşme ve terapi yöntemleri konusunda lütfen kendinizi geliştirin. Sosyal Hizmet Uzmanı terapi yapabilir ve yap-ma-lı.
 2. Sosyal Hizmet ile tanışmanız nasıl başladı? Sosyal Hizmet felsefeniz nedir? “Yönetmelikte yer almaz vicdanlı insanlar yer alsın” diye sizce bu meslekte vicdan neresinde ve yer alması gereken bireylerin özellikleri neler olmalıdır?
  Sosyal Hizmet ile tanışmam lise sonda başladı ve hem manevi tatmin hem de ataması rahat olduğu için bu bölümü seçtim.
  Sosyal Hizmet lütuf temelli değil Hak temelli bir meslektir. Kimsenin lütfuna bırakılacak bir alan değildir. Belirli disiplinleri olan ve aynı şekilde belirli yöntem ve teknikleri olan bir disiplindir.
  Sosyal İnceleme Raporları müracaatçının bizzat hayatına etki eden ve sadece Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından kaleme alınan raporlardır. Böylesine önemli bir raporun vicdanlı ellerden çıkması müracaatçının hayatına pozitif etki sağlamaktadır. Müracaatçının kendi kaderini tayin etme hakkının bir Sosyal hizmet Uzmanı tarafından sağlandığı düşünürsek vicdan bu mesleğin gözüdür.
 3. Sosyal Hizmet Uzmanlarının alması gereken eğitimler nelerdir? Bu meslekte farklılık kılmak için neler yapılması gerekir?
  Bakanlık onaylı ve alanında uzmanlaşmış kişilerin verdiği terapi eğitimlerini almasının kesinlikle mesleki olarak çok fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bir SHU’nun rahatlıkla bir görüşme gerçekleştirmesi ve terapi yapması ön görülür. Bu konuda atacağınız bir adım meslekte sizi farklı kılacaktır. 4 Ruh Sağlığı personelinden biri olan SHU psikiyatri servislerinde eksikliği en çok hissedilen meslektir.
 4. 21. yüzyıldaki sosyal hizmet uzmanlarının çalışma koşulları yeterli midir? Sosyal Hizmet’in uygulamalı bir bilim olması ve bilgi-beceri-değer saç ayaklarına dayanarak Sosyal Hizmet AÖF eğitimine bakış açınız nedir?
  Her meslek grubu gibi Sosyal Hizmet Uzmanlarının da çalışma koşullarında iyileştirmeye gidilmeli ve öncelikle dosya yükü çokluğu derinlemesine inceleme ve görüşme yapmasına mani olmaktadır. Bu konuda yeterli Sosyal Hizmet Uzmanı istihdamı ile çalışma koşullarında iyileşmede ön adım atılabilir.
  AÖF eğitimini Sosyal Hizmet’in vebası olarak yorumluyorum. Uygulamalı bir mesleğin AÖF eğitimiyle sunulması imkansızdır. Örgün lisans eğitimlerindeki uygulamalı ders saatinin yetersiz gelmesi ve arttırılması gerekirken, AÖF’den bahsetmek trajikomiktir.
 5. Tarım toplumu<sanayi toplumu<dijital toplum değişimlerine kadar birçok toplumsal değişiklik ile beraber sosyal sorunlar gündeme gelmiştir. Pandemi sonrasında sosyal sorunlarda artış veya azalış olur mu, olursa neler olur? Sosyal çalışma bu değişikliklerin neresinde olur? Sosyal Hizmet ihtiyaç artacak mıdır?
  Yaklaşık bir yıldır yeni bir toplum düzenine uyum sağlamaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinin ne zaman biteceği konusunda bilinmezlik devam etmekle birlikte yeni sorunların ortaya çıkacağı aşikardır. Bu sorunlara en etkin müdahalelerin üretilmesi ve çözüm yollarının sunulması konusunda Sosyal Hizmet’e duyulan ihtiyacın her zamankinden daha çok olacağı gözükmektedir. Pandemi sonrasında eski normallerden ziyade yeni normallerimiz oluşacak ve toplum olarak buna ayak uydurmakta zorluk çekeceğimiz ve sosyal sorun haline dönüşecek olan yeni normallerimizde en büyük kozumuz Sosyal Hizmet Uzmanlarımızdır.

Bu mesleğe gönül vermiş değerli meslektaşlarıma sevgilerimle…

HÜSEYİN USLU – SOSYAL HİZMET UZMANI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: