YAŞADIM DİYEBİLMEK İÇİN

Sevgili okuyucu, bu yazı bir şeylerin sebebini aramaktan çok anlatmak için yazılmıştır. Yazımda sadece size, kendime, ona, buna, şuna ve diğer herkese tek bir soru sorarak başlamak istiyorum; neden?

Neden sevmeyi bilmiyoruz, neden kendimizi, kendimizden olanı, bize benzeyeni ve hiç benzemeyeni sevemiyoruz. Neden bu kadar kötü söz ve küfür biliyoruz? Neden bu kadar nefret doluyuz; mutluya, mutsuza, üzgüne, kırgına, hayvana, yaşayana ve yaşamayana. Neden ölmüş insanları dahi nefretle anıyoruz? En önemlisi neden öldürüyoruz? Homo sapiens olarak aklımız ve öldürme yeteneğimizle bu günlere gelebildiğimiz için mi yapıyoruz tüm bunları? Neden bir seks işçisi ölünce sırtımızı dönüyoruz, mezarını taşlıyoruz? Neden bir insan, insan olduğu için değer göremiyor bu coğrafyada? Neden sırf içerisinde bulunduğu kimlikle yaşayamadığı için cinsiyet değiştiren insanları taşlıyoruz? Neden içimizde yeni tanrılar yaratıyoruz? Sahi siz, biz, onlar, şunlar, bunlar neye inanıyoruz? Hangi tanrıya tapınıyor tüm bu insanlık, hangi tanrı emrediyor öldürmeyi, nefreti, kavgayı, kini. Hangi tanrının kitabında yazıyor insanın inancını insanın sorgulaması.

Bunlar gibi daha birçok sorum var size. Ama önemli olan bu soruların çokluğu değil sorunlarımızın çokluğu. Çünkü sorunlarımızı görmezden geldikçe onlara sırtımızı döndükçe sorularımız daha da artıyor. Her geçen gün bu coğrafyadaki kadınlar katlediliyor, hayvanlar katlediliyor, çocuklar ve erkekler katlediliyor. Artık vahşetin ve ölümün sınırı kalmadı. Tek istedikleri hayallerini gerçekleştirerek yaşamak olan bu insanların hayallerini, hayatlarını ve ailelerini katlediyoruz. Evet, bunu biz yapıyoruz. Çünkü önleyemediğimiz her cinayette, tacizde, tecavüzde ve istismarda parmağımız var,  ortada bir suç var ve biz o suça istesek de istemesek de dâhil oluyoruz.

Tüm insanlık bağırıyor, çağırıyor, çırpınıyor ne için? Ne için çırpınıyor bu insanlar? En temel hakları için, yaşamak, barınmak, çalışabilmek, özgür olabilmek için. İnsan gibi insan olmak için. Neden mi, çünkü toplumun muhafazakârları, ahlak bekçileri tarafından günahkâr, lanetli ve ahlaksız görüldükleri için. Toplum yargılarına uyan bir kadın ve erkek olmadıkları için. Çok ahlaklı çocuklarının yoldan çıkmasından korktukları için. Dışlanan bu insanlar bu toplumda yaşamak için yalvarıyorlar. Öldürülüyorlar ve ölüm onların hakkı olarak görülüyor. İşte bu noktada size bazı haber başlıkları ile trans bireyleri, LGBT+ bireyleri, kadınları, erkekleri lanetleyen oldukça inançlı ve ahlaklı toplumumuzu ifşa etmek istiyorum, pardon anlatmak istiyorum;

Yasak aşk kanlı bitti! Eşi intihar etti, eniştesini öldürdü…

92 yaşındaki kadına tecavüz edip öldürdü.

Antalya’da hayvana yönelik cinsel saldırı! 71 yaşındaki şahıs köpeğe tecavüz etti.

Nereden baksan dram! ‘’Çocuklarının yanında başını taşla ezdim’’…

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER evlerindeki çocuk istismarlarının 3 yıl öncesine dayandığı ortaya çıktı.

Duygu Çelikten cinayetinde yeni detaylar: Cesedini öpüp, saçlarını toparladım.

İstanbul’da Esrarengiz Cinayetler: Hayat Kadınları Peş Peşe Öldürüldü.

Bunlar ve bunlardan daha fazlası yaşandı bu ülkede. Bu günahkâr ülkede kim kimi suçlamalı? Kim kimin yüzüne tükürmeli? Hangi tanrıya lanetlemeli bu insanları. Bu ülke, bu coğrafya kan, nefret ve kinle dolu. İnsanlar boğuluyor artık, ben boğuluyorum artık. Yüce Türkiye Cumhuriyeti halkı! Bu toplumun kadınlarını, erkeklerini, çocuklarını ve hayvanlarını yani bu toplumu var edenleri yasalar, kanunlar korumamalı, insanlar korumalı, insanlık korumalı. Ama maalesef ki biz bunu anlayana kadar kanunlara, yasalara ve cezalara ihtiyacımız var. Bu yüzden de diyoruz ki ‘’İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR.’’ Bırakın, bırakalım da yaşayalım. Sadece yaşadım diyebilmek için…

BİLGE MUSLUK – ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2. SINIF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: