MADEM ÖNEMLİYİZ NEREDEYİZ?

Saygıdeğer okuyucu biz bu koca galakside kendisine anlam vermeye çalışan tek türüz yani insanız. Yaşadığı her döneme, yıla, ana bir iz bırakmak için çabalayan, daha daha ve daha görkemli yapılarla ölümlü bedenini mekanlara sıkıştıran kişileriz. Yetinmeyi bilmeyen, üretenden çok tüketenleriz biz, aslında her ne kadar kabul etmesek de istifçiyiz, her anlamda. Evimizde, odamızda, hayatımızda sürekli bir şeyleri istifliyoruz. 365 günlük takvime hayatımızın en önemli günlerini sıralıyor ve bunları sanki geri kalan 364 günde önemsizmiş gibi sadece o günde kutluyoruz. Kendimize sadece mana arıyoruz, yaşamak için, yaşatmak için, anlamak ve anlatmak için.

Bugünü anlamlı ve özel kılan şey ise Sosyal Hizmet ’in ta kendisi. Genel bir çerçevede ele alırsak; her yıl mart ayının 3. Salı’sı Dünya Sosyal Hizmet günü olarak anılır ve anlam kazanır. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir sözünden mi yola çıkıldı bilinmez ama bu günde anılan konular yıllara göre değişiklik gösterir. Bu yılımızın konusu da “İnsan İlişkilerinin Öneminin Geliştirilmesi” olarak belirlenmiş. Çeşitli meslek örgütleri, meslek elemanları ve kurumlar tarafından anılan bugün ve konular bir yana dursun biz bu yazımızda bugünün anılmasına sebep olan olguyu konuşalım yani; Sosyal Hizmeti.

Nedir bu her kesime, her yaşa, düşünceye ve insana hizmet veren olgu. Nasıl doğdu bu topraklara, nasıl yer edindi, en önemlisi nasıl anlaşıldı bu fikir?

Sorularımıza cevap aramadan önce bu fikri tanımlayalım sonra da anlatalım, çünkü bazen bir şeyi tanımlamak anlatmaktan daha kolaydır; sosyal hizmet, insan’’ ı ve insanın oluşturduğu’ ’toplumu’’ ele alan; Sosyal değişme ve kalkınmayı, insanların özgürleşmesini ve güçlendirilmesini hedefleyen uygulama temelli bir meslek dalı ve akademik bir disiplin olarak kısaca tanımlanabilir.

 Tamamen karmaşık ve anlaşılması güç olan insan kavramı üzerine kurulu bu mesleğe günümüze kadar bunun gibi birçok tanım yapılmıştır. Peki ya Önemli olan bir şeyi tanımlamak mı yoksa anlamak mıdır? Tanımladığımız her şeyi anlayabilir miyiz? Bu soruya cevabım maalesef ki hayır olacaktır. Bu yüzden gelin sorularımıza cevap bulalım, yani bu olguyu anlatalım.

 1800’lü yıllarda yanmaya başlayan Sosyal Hizmet ateşinin kıvılcımı 1961 yılında çıkarılan kanun ile ülkemize sıçramış ve ilk defa bu topraklarda Sosyal Hizmet Akademisi kurulmuştur. Kurulan bu akademiyle genç ruhlara bu fikir aşılanmaya başlamış ve ülke tarihinde kendisine bir yer bulmuştur.

Günümüze kadar ulaşan ve tarih sayfasında ben vardım, varım ve var olacağım diyen bu fikir tabii ki de bu topraklara bir gecede doğmamıştır. Yazılı kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ışığında geçmişimizi oluşturan devletlerde de bu ruh farklı isimlerle var olmuştur.

Doğan ve insanla beraber gelişen, değişen bu fikir anlaşılabildi mi diye soracak olursak bu soruya da cevabımız maalesef ki hayır olacaktır.

Peki biz kendimizi neden anlatamadık; insana, topluma, devlete? Bundan önce şunu soralım biz insanı ve onun oluşturduğu toplumu anlayabildik mi? Bu soru için ne cevap verirsek verelim boş ve anlamsız olacaktır çünkü insan tektir, biriciktir, saçı, yüzü, sesi benzese bile ruhu bambaşka olandır. Aklıyla kendi sorularına kendi cevaplarını bulandır insan. Bu yüzden biz bu ruhu toplumla beraber değiştiren ve geliştirenler insanlardan bizi anlamasını değil onların yolunda onlarla ilerleyebilmemiz için bizi kabul etmesini beklemeliyiz. Bizler Sosyal Hizmet Uzmanları veya Sosyal Çalışmacılar adına ne derseniz deyin sizin için buradayız, hayatınıza ve hayatımıza mana katabilmek için sizden bizi kabul etmenizi, kalıplara koymamanızı bekliyoruz. Eğer bunu toplum olarak bir gün başarabilirsek eminim ki bir damlamız bu çorak toprağa düşecek ve umudumuz bu coğrafyayı yeniden yeşertecektir.

BİLGE MUSLUK – ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2.SINIF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: