STAJ DENEYİMLERİ – 2

SOSYAL HİZMET MERKEZİ

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ – CERRAHPAŞA SOSYAL HİZMET 4.SINIF ÖĞRENCİSİ

EMİNE ÇAKIR

Merhaba ben Emine ÇAKIR. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sosyal Hizmet bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim. Bugün sizlere 2019 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında Esenler Sosyal Hizmet Merkezinde yapmış olduğum stajdan bahsedeceğim.

Geriye dönüp baktığımda Sosyal Hizmet mesleğiyle tanışmam oldukça geç oldu. Lisede son sınıfa kadar böyle bir mesleğin varlığından bile haberdar değildim. O güne kadar kendime en uygun olan alanın Psikoloji olduğunu düşünürdüm. Hedefim insanların hayatına dokunmak, onların yaşamlarını güzelleştirmek, içinde bulundukları kriz durumlarından kurtarmak ve onların hayatında iz bırakmaktı. Lisede rehberlik öğretmenim sayesinde tanıştığım bu bölümde beklediğim her şeyi bulmuştum. Şimdi geçmişe dönüp iyi ki bu alanı seçmişim diyebiliyorum. Bu kadar keskin bir cümle kurabilmemi sağlayan şey ise bugün konumuz olan staj ve yaptığım gönüllülük faaliyetleri sonrası alanda edinmiş olduğum deneyimler sayesinde oldu.

Sosyal Hizmet Merkezlerinden bahsedecek olursam, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı çalışmalar yürüten, çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlerin, hizmete erişim kolaylığı esasıyla bir arada ve gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler ile iş birliği içinde sunulduğu kurumlardır. Her ilde en az bir Sosyal Hizmet Merkezi bulunmaktadır.

İnsan hakları ve sosyal adalet ilkeleri ile hareket eden sosyal hizmet mesleği bireyi çevresi içerisinde ele alır. Tam da bu noktadan hareketle Sosyal Hizmet merkezlerinde yapılan ev ziyaretleri ile sorunların yerinde tespiti yapılır. Kişiye sunulacak hizmetlerin tespitinde de hizmet bölgesinin sosyal, ekonomik ve kültürel yapıları dikkate alınır. Sunulacak hizmetlerin dağıtımı ve öncelikleri risk analizleri yapılarak belirlenir. Ev ziyaretleri sonrasında her bir dosya için Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından Sosyal İnceleme Raporu yazılır. Raporlar sayesinde ilerleyen zamanlarda dosyanın takibi yapılır. İlk etapta sosyal hizmet uzmanının kararıyla ardından da haftada bir toplanan komisyonun kararıyla kişinin hizmetten faydalanması sağlanır. Sosyal Hizmet Merkezlerinde sunulan hizmetler çeşitlilik göstermektedir.

Sosyal Hizmet Merkezlerinde; Başvuru Tespit ve İzleme Birimi, Uygulama Birimi, Eğitim ve Danışmanlık Birimi, Şehit Yakınları ve Gazilere Hizmet Birimi bulunmaktadır. Başvuru Tespit ve İzleme Birimi tarafından başvurusu alınan ve incelemesi yapılan kişilere uygun olarak Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), Engelli-Yaşlı Evde Bakım Hizmeti, Kurum Bakımı, Eğitim ve Danışmanlık, Aile Danışmanlığı, Rehberlik, Doğum Yardımı Hizmeti, Şehit Yakınları ve Gazi Hakları, Kadın Hizmetleri ve Çocuk Hizmetleri (Korunmaya Muhtaç Çocuk KMÇ-Suça Sürüklenen Çocuk SSÇ) konularında hizmet sunulmaktadır. Bununla birlikte verilen hizmetlerin süresi de farklılık göstermektedir. Verilen hizmetler tek seferlik olabildiği gibi süreli de olabilmektedir

Örneğin sosyal hizmet merkezinin hedeflerinden bir tanesi çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık ve sosyal ekonomik desteklerle güçlendirmektir. Bazı durumlarda aileye tek seferlik verilen yardım kriz durumunu ortadan kaldırabilecekken bazı durumlarda aileye süreli destek verilmesi daha doğru olacaktır. Burada sosyal hizmet uzmanı her ailenin dinamiklerinin ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu bilmesi ve bunun farkında olması aynı zamanda teorik olarak yetkin olması da yapılanan müdahaleyi daha verimli kılmaktadır. Staj yaparken öğrendiğim tüm bu bilgilerin yanında Staj yaptığım süre boyunca Sosyal Hizmet Uzmanlarıyla birlikte ev ziyaretlerinde bulunma, Sosyal İnceleme Raporu yazma, Müracaatçılarla yapılan görüşmelerde gözlem yapma fırsatı buldum. Aynı zamanda yazı işleri ve evraklar konusunda da bilgi sahibi oldum. Bu deneyim ilerleyen zamanlarda yaptığım gönüllülük faaliyetlerinde de benim için başta bir güven kaynağı oldu. İleride meslektaşım olacak olan Sosyal Hizmet Uzmanları ve benim gibi öğrenci olan arkadaşlarımdan çok kıymetli bilgiler öğrendim. Benim için oldukça verimli ve dolu dolu geçen bir staj deneyimi oldu. Bu deneyimimi sizinle paylaştığım için çok mutluyum. Bu yazımı okuyarak bu heyecanıma ortak olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: