STAJ DENEYİMLERİ 1-) YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ( YEDAM)

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ – CERRAHPAŞA SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ 4.SINIF ÖĞRENCİSİ MELİKE KARADAĞ

Merhaba, ben Melike KARADAĞ. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Sosyal Hizmet bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim. İkinci sınıf olduğum dönemde Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde (YEDAM) kısa dönem gönüllü staj yaptım. Bu yazımda sizlere staj deneyimlerimden bahsedeceğim.

YEDAM, alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları ile mücadele eden ve danışanlara ücretsiz hizmet sağlayan bir kuruluş. İçerisinde sosyal hizmet uzmanları ve klinik psikologlar eş zamanlı olarak görev alıyorlar. Bağımlılar kendi istekleriyle başvuru yaptıkları gibi, danışmanlık almak istemeyen bağımlıların aileleri ile de çalışmalar yürütülüyor. Telefon ile arayarak ya da merkezlere gelerek talebini belirten danışan ve danışan ailelerine birçok hizmet veriliyor.

Sosyal hizmet özelinde baktığımızda; danışan ve danışan aileleriyle düzenli görüşmeler yapılması ile birlikte, danışanlar için zaman geçirebilecekleri grup çalışmaları ve atölyeler düzenleniyor. Danışanların AMATEM yatışları, düzenli olarak durumları ve ilaç takipleri sağlanıyor. AMATEM yatışı ve ilaç tedavisi sonrasında dosya kapatılmıyor ve düzenli olarak hem aile hem bağımlı ile görüşmelere devam ediliyor. Kişinin bağımlılığının büyük sebebi yaşadığı çevre olarak görülüyor ise ailenin yaşadığı ilçe kaymakamlığı, belediye, SYDV ve diğer kurum/kuruluşlar ile görüşmeler yapılarak ailenin ikamet adresinin değişmesine ve maddi zorluktalar ise bu zorluğun aşılmasına destek olunuyor.  Bağımlı kişinin ilgi alanlarına göre spor, elişi, bilgisayar, mutfak gibi konularda atölyelere katılması ve eğitimler alması ve yine kişinin mesleği ve eğitimleri doğrultusunda İŞKUR ve iş imkânı sağlayabilecek diğer kurum/kuruluşlar ile iletişime geçilerek kişinin iş bulması noktasında destek sağlanıyor. Görüşmelerde sadece bağımlılık üzerine değil, danışanın ilgi duyduğu konularda konuşuluyor ve ödevler ile görüşmelerin devamlılığı sağlanmaya çalışılıyor.

Aile ile de yine danışanlarla yapıldığı gibi düzenli görüşmeler, grup terapileri düzenleniyor ve ailelere bağımlılıkla mücadele konusunda sorumlulukları, doğruları, yanlışları ve yapabilecekleriyle ilgili bilgiler aktarılıyor. Kimi zaman aile ve bağımlı danışanın birlikte olduğu görüşmeler de oluyor.

Ben stajım boyunca tüm bunları öğrenmenin yanı sıra staj danışmanım ile sadece sosyal hizmet ve bağımlılık konularında değil psikoloji, sosyoloji, felsefe gibi birçok alanda okuma yaparak kendimi geliştirmeye çalıştım. Aynı zamanda YEDAM içerisinde her hafta düzenli olarak yapılan süpervizyon çalışmaları ile mesleğimizde vaka çözümlerken süpervizyon almanın ne derece kıymetli olduğunu bir kez daha anladım. Yaptığım staj süresince çok kıymetli isimler tanıdım ve onların bilgilerinden faydalandım. Yapılan görüşmelerin bazılarında yer alarak vakaları ve vakalara olan farklı yaklaşımları bizzat deneyimlemiş oldum. Atölye çalışmalarına katıldım. Aynı zamanda özellikle AMATEM olmak üzere iş birliği yaptığımız birçok kurum/kuruluş incelemelerinde bulunarak iş birlikleri esnasında yapılan yazışmalar, evrak işleri ve önemli diğer hususlar hakkında bilgi sahibi oldum. Aynı zamanda görüşmelerine katıldığım vakalar hakkında raporlar yazarak rapor yazma becerimi de geliştirdim. Benim için keyifli ve verimli bir staj deneyimiydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: